دپارتمان فرهنگی و هنری

دپارتمان فرهنگی و هنری موسسه ثانیه های سبز دانش

موسسه فرهنگی و هنری ثانیه‌های سبز دانش

دوره‌های مهارت‌آموزی جهت اخذ دیپلم در موسسه ثانیه‌های سبز دانش شامل این موردها می‌شود: گرافيك رايانه ای، چهره سازی، عكاسی ديجيتال، طراحی طلا و جواهر، طراحی لباس (دوخت و ترمیم)

اين دوره‌ها بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش ايجاد شده و به منظور اخذ ديپلم كارو‌دانش رشته‌های مذكور به موسسات و ديگر مراكز ابلاغ شده است‌. متقاضیان اين رشته‌ها پس از دو ترم و گذراندن 53 واحد‌ دروس عمومی و 43 واحد مهارت مصوب در هر رشته پس از امتحان عملی و تئوری موفق به اخذ مهارت آن رشته می‌شوند كه با ارائه آن مهارت‌ها به آموزش و پرورش به اخذ ديپلم رشته خود نائل می‌شوند.

 

مدارک مورد نیازجهت ثبت‌نام

برای ثبت‌نام در هر کدام از رشته‌های دپارتمان فرهنگی و هنری موسسه ثانیه‌های سبز دانش، به موردهای زیر نیاز است:

مهارت آموزی گرافیک رایانه ای

دیپلم گرافیک رایانه‌ای یکی از پر مخاطب‌ترین دیپلم‌های وزارت ارشاد می‌باشد. در رشته دیپلم گرافیک رایانه­ای هنرجویان با اصول طراحی گرافیکی سیاه و سفید و رنگی، کار با کامپیوتر، تایپ و گرافیک رایانه آشنا شده و با اتکا بر دانش مبانی هنرهای تجسمی، رنگ شناسی، آشنایی با اینترنت، نظارت چاپ، فرم‌بندی و لیتوگرافی توانایی طراحی سربرگ، کارت ویزیت، کاتالوگ، بروشور، پوستر و طراحی جلد کتاب، صفحه بندی نشریات و تسلط بر نرم‌افزارهای گرافیکی مرتبط را خواهند داشت.

دیپلم گرافیک رایانه یا همان دیپلم طراح گرافیک کامپیوتر یک انتخاب جذاب و مطمئن برای دریافت دیپلم است.

تعداد واحدهای گرافیک رایانه ی برابر 42.5 واحد درسی از نوع مهارت بوده و دارای ارزش کاربردی و هنری ویژه‌ای است.

مهارت آموزی چهره سازی

چهره سازی (نقاشی چهره) از رشته‌های مهارتی هنر در مجموعه نهم شاخه کاردانش آموزش و پرورش و دارای ارزش کاربردی و هنری است. هنرجویان در این رشته با شناخت اجزاء صورت، تکنیک‌های طراحی، نحوه قلم‌گذاری و شناخت رنگ‌ها با اتکا به قدرت طراحی چهره و نقاشی می‌توانند به خلق آثار هنری بپردازند.

تعداد واحدهای چهره سازی برابر ۴۰ واحد درسی از نوع مهارتی می‌باشد.

مهارت آموزی عکاسی دیجیتال

افرادی که دیپلم عکاسی را انتخاب می‌کنند باید بدانند که عکاسی هنری کاربردی است که با توجه به گسترش فضای رسانه‌ها در زمان حال بهره‌برداری‌های متنوعی از آن می‌توان نمود. از حداقل‌هایی مانند داشتن عکس­‌هایی مناسب به صورت شخصی تا حداکثرهایی مانند بازار کار گسترده و حرفه‌ای در گرایش‌های گوناگون. بنابراین، آن‌ها از بازار کار مطلوبی در آینده بهره می‌برند. در رشته دیپلم عکاسی مهارت‌های طراحی سیاه و سفید، طراحی رنگی، عکاسی سیاه و سفید، عکاسی رنگی، عکاسی آتلیه ای و روتوش فیلم عکس تدریس می‌شود.

رشته دیپلم عکاسی با 39.5 واحد درسی یکی از پر واحدترین مهارت‌های هنری در شاخه کاردانش است.

مهارت آموزی طراحی طلا و جواهر

رشته طراحی طلا و جواهرات از رشته‌های مطرح دنیای امروزی می‌باشد که حوزه گسترده‌ای از توانایی‌ها و مهارت‌های هنری و علمی را دربر می‌گیرد. با فراگیری این دوره مهارت‌های تخصصی و با کسب دانش و هنر این رشته دارای شغلی تخصصی، کارآمد و پویا می‌شوید. قابلیت این رشته در داشتن شغلی تخصصی در این حوزه به صورت تمام‌وقت و پاره‌وقت می‌باشد. به این معنا که افراد می‌توانند هم به صورت شغلی مستقل و هم به صورت هنر و حرفه‌ای درآمدزا در کنار شغل اصلی خود در این حوزه فعال باشند و تحصیلات خود را تا دوره­ی فوق لیسانس ادامه دهند.

تعداد واحدهای طراحی طلا و جواهر 42 واحد درسی می‌باشد.

مهارت آموزی دستیاری طراحی لباس (دوخت و ترمیم)

نگرش اقتصادی و فرهنگی به پوشاک و تلاش در ارائه طرح‌های متنوع و بهبود کیفی و کمی لباس، این امر را به یک صنعت (هنر) تبدیل کرده و منجر به پیشرفت چشمگیر آن در جهان شده است، لذا با توجه به مراتب فوق و نیاز کشور و لزوم آموزش و تربیت نیروی انسانی مبتکر و کاردان مورد نیاز کارگاه‌ها و کارخانه‌جات طراح و تولید لباس که با رعایت خصوصیات فرهنگی جامعه اسلامی بتواند موجبات توسعه این رشته را فراهم آورد اقدام لازم در تهیه این برنامه در قالب نظام مصوب آموزش‌های علمی ـ کاربردی به عمل آمده است.

رشته دستیاری طراحی لباس (دوخت و ترمیم) دارای 41.5 واحد درسی در شاخه کاردانش است.

مسیر پایان دوره تا اخذ دیپلم و ادامه تحصیل در دانشگاه

بس از پایان دوره مهارتی در موسسه ثانیه های سبز دانش، هنرجویان باید به یکی از مراکز آموزش از راه دور یا مدارس شبانه مراجعه تا با تطبیق دروس عمومی و مهارتی دیپلم رسمی آموزش و پرورش در شاخه کاردانش برایشان صادر شود.

بعد از دریافت گواهی موقت دیپلم امکان ادامه تحصیل آسان در دانشگاه به یکی از شیوه‌های ذیل امکان‌پذیر است.

اسکرول به بالا